به "بلاگ پرینت فید" خوش آمدید    |   سفارش آنلاین کارتریج
امروز شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹

علت روشن یا تیره شدن کپی

دستگاه‌های کپی امروزه یکی از پرکاربردترین تجهیزاتی هستند که در بسیاری از ادرات، شرکت‌‌ها، دفترخانه‌‌های چاپ و تکثیر و ارگان‌‌های خاص، سازمان‌‌ها و حتی منازل استفاده می‌‌شوند. با وجود این که استفاده از دستگاه کپی بسیاری از مشکلات انسان را برطرف کرده است و سبب راحتی انجام کارهای مربوط به چاپ و تکثیر شده است، ولی با این حال، مشکلات دستگاه کپی کم نیستند، که در بسیاری از مواقع برای افراد مختلف ایجاد می‌‌شوند.

علی‌رغم این که دستگاه کپی از عمر بالایی برخوردار است، ولی با گذشت زمان و استفاده مکرر از آن می‌‌تواند سبب ایجاد مشکلاتی شود. چرا که نداشتن اطلاعات کافی در زمینه سخت افزار و نرم افزار دستگاه کپی سبب شده که بسیاری از کاربران و استفاده کنندگان از آن نتوانند، مشکلات دستگاه کپی را برطرف کنند. با این وجود، یکی از مشکلات مربوط به دستگاه کپی روشن یا تیره شدن کپی است، که می‌‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد.

دلایل تیره و روشن شدن کپی

روشن یا تیره شدن کپی دلایل زیادی دارد، که از جمله این علل می‌‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- تنظیم اشتباه و یا دستکاری تنظیمات قبلی

در بسیاری از مواقع استفاده کنندگان و کاربران دستگاه کپی بدون داشتن اطلاعات کافی اقدام به تنظیم کردن دستگاه برای کپی می‌‌گیرند، که با تغییر مشخصات و تنطیمات آن سبب می‌‌شود، که کپی گرفته شده روشن‌تر و یا تیره‌تر شود. از این رو، باید به این نکته توجه داشت، که د صورت عدم آگاهی از تنظیمات دستگاه کپی، از دست زدن و تغییر دادن تنطیمات آن باید خودداری کرد.

برای رفع این مشکل می‌‌توانید به صفحه تنظیمات دستگاه مراجعه کرده و تنظیمات دستگاه را روی حالت پیش فرض قرار دهید. با قرار دادن تنظیمات دستگاه در حالت پیش فرض به احتمال زیاد، مشکل برطرف می‌‌شود. چرا که اشتباه تنظیم کردن دستگاه و یا دستکاری در تنظیمات قبلی دستگاه کپی سبب می‌‌شود که تعادل کنترل کپی از بین برود و در نتیجه سبب روشن و یا تیره شدن کپی شود. علاوه بر این که برای رفع این مشکل می توان تنظیمات را به حالت پیش فرض تغییر دهید، یا به ریست کردن دستگاه هم اقدام کنید که با ریست کردن تنظیمات، اشتباهات رخ داده در تنظیم دستگاه از بین می‌‌رود. ولی اگر مشکل به این طریق برطرف نشد، در آن صورت علت چیز دیگری است.

علت روشن یا تیره شدن کپی

 

با این حال باید گفت که در بیشتر مواقع دلیل این مشکل مربوط به تغییر سهوی و یا اختیاری تنظیمات دستگاه کپی است که سبب بر هم زدن تعادل و تناسب در برگه‌‌های کپی شده است. در نتیجه این عدم هماهنگی، کپی‌‌های نامرغوب و ناسالم ایجاد می‌‌شود. برای اصلاح تنظیمات دستگاه کپی می‌‌توانید به صورت زیر عمل کنید.

– گزینه منو (Menu) که روی دستگاه کپی است، را فشار دهید.

– روی دکمه‌‌های بالا (Up) و یا پایین (Down) که در صفحه نمایش دستگاه کپی دیده می‌‌شود ok کنید، تا صفحه نمایش نشان داده شود.

– دکمه جهت‌دار بالا و پایین را برای نمایش صفحه Quality فشار دهید و ok کنید.

– گزینه‌‌ای که می‌‌خواهید برای رفع این مشکل انجام دهید، را انتخاب و ok کنید. گزینه انتخابی می‌‌توان متن و یا سایر گزینه‌‌های مانند تصویر باشد.

– سپس دکمه جهت‌دار بالا و پایین را برای نمایش صفحه Brightness فشار دهید و ok کنید.

– برای تنظیم تراکم و یا چگالی به یکی از این روش‌‌ها اقدام کنید.

اول این که اگر می‌‌خواهید کپی روشن‌تر شود، در این صورت روی کلید سمت راست ضربه زده و Ok کنید. ولی اگر می‌خواهید کپی تیره‌تر شود، روی کلید سمت چپ ضربه زده و ok کنید.

– بعد می‌‌توانید دکمه جهت‌دار بالا و پایین را برای نمایش صفحه Contrast فشار دهید و ok کنید.

– برای تنظیم Contrast دستگاه کپی به یکی از دو روش گفته شده عمل کنید، برای این که کپی را شفاف‌‌تر و اضح‌تر کنید، دکمه سمت راست را فشار دهید و ok کنید. و برای این که کپی را بیشتر تیره‌‌تر کنید، روی دکمه سمت چپ ضربه زده و ok کنید.

– با طی کردن این مراحل می‌‌توان گفت که تنظیمات دستگاه کپی درست شده است و حالا تلاش کنید که مجدد کپی بگیرید.

اگر با انجام این تغییرات در تنظیمات دستگاه هنوز مشکلی به قوت خود باقی بود، در این صورت می‌‌توانید سند را روی شیشه اسکنر دستگاه قرار دهید و یک فضایی را در گوشه سمت چپ خالی بگذارید.

علت روشن یا تیره شدن کپی

۲- توجه به توزان کنترل تراکم

بی توجهی به کنترل چگالی سبب می‌‌شود که صفحات کپی گرفته شده تیر و یا روشن باشد. برای این که بتوانید این مشکل را برطرف کنید، ابتدا باید علت‌‌یابی شود. درصورتی که روشن یا تیره شدن کپی به دلیل عدم تعادل در سطوح تراکم چگالی باشد، در این صورت بهترین راه تنظیم دوباره سطوح تراکم است تا مشکل تیره یا روشن شدن کپی برطرف شود. در تراکم بسیار اندک، تصویر و کپی‌های گرفته شده بسیار روشن می شوند، و یا در تراکم بسیار زیاد، کپی‌‌ها تیره می‌‌شوند. از این رو، تراکم را به‌صورت دستی تغییر دهید و آن را برحسب این که باید روشن و یا تیره شود، تغییر دهید. اما اگر در این مورد شک و تردید دارید و نمی‌‌دانید که تراکم را باید به چه میزانی تنظیم کنید، در این صورت بهتر است از تراکم خودکار استفاده کنید، که در بسیاری از مواقع مناسب است و به برطرف شدن مشکل کمک می‌‌کند.

پیشنهاد مطالعه

بنابراین اگر یک متن کپی شده در یک صفحه بیش از حد روش و یا تاریک باشد، برای برطرف کردن آن می‌‌توانید اقدام به تنظیم تراکم کنید. علاوه بر شیوه‌‌ای که بالا گفته شده، می‌‌توانید به روش‌‌های دیگر هم تراکم دستگاه کپی را تنظیم کنید. به‌عنوان مثال برای تنظیم تراکم دستگاه کپی Canon به‌صورت زیر می‌‌توانید عمل کنید.

Top > Copying > Various Copy Settings > Adjusting Density

با مراجعه به مسیر گفته شده می‌‌توانید به صفحه تنظیم تراکم (Adjusting Density) دستگاه کپی دسترسی داشته باشید. با این حال نکته‌‌ای که باید در نظر داشته باشید، مربوط به کپی کردن روی صفحات نازک، صفحه روزنامه و تصاویر مشابه است که در این صورت نمی‌‌توان تنظیمات تراکم را به‌خوبی مشاهده کرد. با وارد شدن به صفحه تنظیمات تراکم ابتدا روی دکمه کپی فشار دهید، بعد روی دکمه تراکم و سپس روی تنظیم تراکم (Adjust the density) ضربه بزنید تا پنجره‌‌ای مانند پنجره زیر رویت شود. و در آن می‌‌توانید تراکم دستگاه کپی را کم و زیاد کنید.

علت روشن یا تیره شدن کپی

برای افزایش تراکم دستگاه می‌‌توانید روی علامت مثبت و یا به سمت حرف B که در تصویر مشاهده می کنید، نشانگر را بکشید و بر عکس برای کاهش تراکم می‌‌توانید نشانگر را به سمت علامت منفی و یا حرف a انگلیسی بکشید.

بعد از انجام تنظیمات مورد نظر روی کلمه اپلای (Apply) کلیک کنید، تا تنظیمات انجام داده شده ذخیره شود.

با این کار می‌‌توانید تراکم مورد نظر خود را انتخاب کرده و به حل مشکل روشن یا تیره شدن کپی بپردازید. ولی با این حال باید توجه داشته باشید که برای رفع کامل مشکل تیره یا روشن شدن کپی می‌‌توانید به تنظیم تراکم رنگ پس‌زمینه (background color) هم اقدام کنید. که برای این کار می‌‌توانید از مسیر زیر اقدام کنید.

Copy > Density > Background > Background: Manual >  Adjust the background color  > Apply

به این معنی که ابتدا روی عبارت کپی فشار دهید و بعد مراحل گفته شده در بالا را یکی پس از دیگری طی کنید که به پنجره تنظیم رنگ پس‌زمینه (Adjust the background color) که صفحه‌‌ای مانند صفحه زیر است مشاهده می‌‌کنید.

علت روشن یا تیره شدن کپی

همان طور که در تصویر مشاهده می‌‌کنید برای کاهش رنگ پس‌زمینه باید نشانگر را به سمت منفی یا حرف a انگلیسی بکشید و برای افزایش رنگ پس‌زمینه علامت نشانگر را به سمت مثبت و یا حرف b بکشید. اگر دقت کنید در پایین عبارت Adj. by Color را دارد، که نشان می‌‌دهد، کدام رنگ پس‌زمینه است. پس از انجام تنظیمات مربوطه برای ذخیره کردن تغییر ایجاد شده روی کلمه اپلای (Apply) کلیک کنید. به این طریق به تنظیم رنگ پس‌زمینه دستگاه کپی می‌‌توانید بپردازید.

یکی دیگر از دلایل بی کیفیت شدن کپی، می‌تواند به کارتریج مربوط شود. اگر کارتریج دستگاه کپی شما دچار مشکل است، به سایت پرینت فید سر بزنید و با توجه به مدل دستگاهتان، کارتریج درست را انتخاب کنید.

 

خرید پرینترهای اچ پی

 

همچنین جهت خرید انواع کارتریج، مناسب با پرینتر خود، به فروشگاه اینترنتی پرینت فید مراجعه کنید:

خرید کارتریج لیزری و کارتریج جوهری در پرینت فید
پرینت فید با دارا بودن انواع کارتریج لیزری و کارتریج جوهری با کیفیت، تجربه‌ای لذت‌بخش را برای شما خلق می‌کند. شما می‌توانید برای خرید کارتریج اچ پی، کارتریج کانن، کارتریج سامسونگ و... همراه با کیفیت بالا؛ تضمین بهترین قیمت و ۶ ما ضمانت، به لینک زیر مراجعه کنید:
خرید کارتریج

 


نویسنده :

 • Avatar ستاره صبوری گفت:

  چرا بعضی مواقع روی کپی گرفته شده، خط سیاه میفته؟

  • تحریریه پرینت فید تحریریه پرینت فید گفت:

   سلام
   شما ابتدا شیشه دستگاه کپی را با دستمال نرم تمیز کنید. قسمت سینی کاغذ پرینتر را هم باید تمیز کرد، زیرا این قسمت در معرض گردوغبار قرار دارد.
   کثیف و یا خش دار بودن درام کارتریج هم از دیگر موارد ایجاد خطوط سیاه روی کپی است.

 • استفاده از مطالب سایت پرینت فید فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به پرینت فید است.
  >
  مشترک شدن در خبرنامه ما

  مشترک شدن در خبرنامه ما

  با عضویت در خبرنامه پرینت فید، اولین نفری باشید که مقالات تخصصی ما را دریافت می کنید.

  تبریک! با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.