به "بلاگ پرینت فید" خوش آمدید    |   سفارش آنلاین کارتریج
امروز سه شنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۹

دلیل بی کیفیت بودن کپی

یکی از مشکلاتی که بسیاری از کاربران و حتی مردم با آن مواجه می‌‌شوند، بی‌کیفیت بودن کپی است. بسیاری از افراد در طول روز اقدام به کپی اسناد و مدارکی می‌‌کنند و یا در ادارات، موسسات، شرکت‌‌ها و سازمان‌‌های هر روزه از دستگاه کپی برای تکثیر و انتشار اسناد و مدارک استفاده می‌‌شود. با این وجود بی‌کیفیت شدن کپی مشکلی است که بیشتر افراد از آن گله دارند و در بسیاری از مواقع سبب نارضایتی افراد می‌شود. این مشکل می‌‌تواند دلایل زیادی داشته باشد، که برای بررسی و برطرف کردن آن نیاز است که، به دلیل بی‌‌کیفیت بودن کپی توجه شود و بر این اساس اقدام به رفع مشکل کرد.

بی‌کیفیت بودن کپی

گرفتن کپی از جمله کارهایی است که هر روز افراد مختلف با آن سروکار دارند و نسبت به آن اقدام می‌‌کنند. یکی از مهم‌‌ترین و اصلی‌‌ترین شرایط در گرفتن کپی، توجه به کیفیت آن است که باید تمیز، شفاف، واضح، خوانا و بدون خط و لک باشد و همچنین باید نه زیاد روشن و نه زیاد تیره باشد. داشتن کپی با این کیفیت می‌تواند برای بسیاری از مردم رضایت‌بخش باشد. ولی با این حال، در بیشتر مواقع با بی‌کیفیت شدن کپی مواجه می‌‌شویم، که این بی‌کیفیت بودن می‌‌تواند به دلیل غیرواضح بودن، ناخوانا بودن، تار بودن، سیاه شدن بیش از حد، داشتن خطوطی روی کاغذ و … به وجود آید، که سبب نارضایتی و آزار افراد شود. حتی گاهی کپی گرفته شده به حدی بی‌کیفیت است که قابل قبول نیست و باید از نو کپی گرفته شود. کپی بی‌کیفیت می‌‌تواند دلایل خاص خود را داشته باشد. برخی از دلایل می‌‌توانند سبب سیاه شدن، ایجاد خطوط، محو و یا تار شدن کپی شود.

دلایل بی‌کیفیت شدن کپی

بی‌کیفیت شدن کپی و نداشتن کیفیت مناسب کپی گرفته شده، می‌‌تواند به دلایل مختلفی به‌وجود آید، که از جمله مهم‌ترین آنها می‌‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

۱- کثیف بودن شیشه دستگاه کپی

کثیف بودن شیشه دستگاه کپی از جمله دلایل بی‌کیفیت شدن کپی است که در خروجی دستگاه تاثیر زیادی می‌‌گذارد. شیشه دستگاه ممکن است به‌دلیل استفاده طولانی مدت و یا قرار داشتن در معرض گردوغبار کثیف شود و همین امر دلیل بی‌کیفیت بودن کپی است. از این‌رو، برای این که کپی باکیفیتی داشته باشید، توصیه می‌شود، که هر چند وقت یکبار شیشه دستگاه کپی را تمیز کنید. برای تمیز کردن شیشه دستگاه کپی ابتدا آن را از برق جدا کنید و سبب با مقدار کمی شیشه پاک کن و یک پارچه نرم و بدون پرز به آرامی شیشه را از گردوغبار و … تمیز کنید. بعد از تمیز کردن، با یک دستمال خشک آن را پاک کنید. توجه داشته باشید که تمیز کردن شیشه دستگاه کپی به‌صورت مستقیم با شیشه پاک کن کار درستی نیست و نباید شیشه پاکن را به‌صورت مستقیم را روی آن اسپری کنید. بلکه ابتدا روی دستمال اسپری کرده و سپس اقدام به تمیز کاری نماید.

دلیل بی کیفیت بودن کپی

۲- کثیف بودن دستگاه کپی

تمیز نگه داشتن دستگاه کپی می‌‌تواند برای داشتن یک کپی با کیفیت کمک کند. از این رو، باید تلاش کرد که دستگاه کپی در دراز مدت تمیز نگه داشته شود. لذا تمیز نگه داشتن دستگاه کپی ضمن این که سبب ایجاد کپی‌‌های باکیفیت می‌شود، برای صرفه‌جویی در وقت هم مهم و ضروری است. بنابراین دستگاه کپی خود و بخش‌‌های آن را همیشه تمیز نگه دارید و از تجمع گردوخاک و غیر روی آن پیش‌گیری کنید. ولی با این حال توجه داشته باشید، که برای تمیز کردن دستگاه کپی هرگز از مواد شوینده تهاجمی و مانند آن استفاده نکنید، چرا که این مواد می‌‌توانند سبب آسیب رسیدن به دستگاه کپی شوند.

پیشنهاد مطالعه

۳- عدم انتخاب کاغذ مناسب

انتخاب کاغذ مناسب برای کپی باکیفیت بسیار مهم و اساسی است و می‌‌توان گفت که تاثیر زیادی در کیفیت کپی دارد. از این رو، در انتخاب کاغذ برای کپی باید به جنس و وزن کاغذ توجه کنید. چرا که استفاده از کاغذهای مناسب برای کپی گرفتن بسیار بااهمیت است. لذا می‌‌توان گفت که یکی از دلایل بی‌کیفیت شدن کپی عدم انتخاب کاغذ مناسب است. انتخاب کاغذهای سنگین، تیره، نامرغوب و … می‌‌تواند موجب بی‌کیفیت شدن کپی شود.

۴- آماده نبودن دستگاه برای کپی

برای این که کپی باکیفیتی داشته باشید، بهتر است قبل از شروع به کار دستگاه را بررسی و آن را برای انجام کپی آماده کنید. برای آماده کردن دستگاه کپی بعد از این که دکمه استارت را فشار دادید و دستگاه روشن شدن، کمی صبر کنید تا دستگاه گرم شود. در این مدت می‌‌توانید به بررسی دستگاه و پیدا کردن جای دکمه‌‌هایی مانند دکمه متوقف کردن و … بپردازید. اگر دستگاه کپی شما حالت ذخیره قدرت (power saving mode) را دارد، در این صورت می‌‌توانید این حالت را برای صرفه‌جویی در انرژی فعال کنید تا دستگاه به‌صورت هوشمندانه از هدر رفت انرژی جلوگیری کند و در مرحله بعد برگه‌‌هایی سفید و برگه‌‌هایی که برای کپی نیاز است را آماده و سپس اقدام به گرفتن کپی کنید.

۵- تنظیم نبودن کنتراست دستگاه

اگر می‌‌خواهید کپی باکیفیتی داشته باشید، باید قبل از انجام هر کاری از تنظیم بودن کنتراست دستگاه کپی اطمینان حاصل کنید. تنظیم درست و صحیح کنتراست دستگاه به شما کمک می کند تا تصویر و یا متنی با یک پس زمینه متمایز داشته باشد و این مسئله سبب افزایش کیفیت نهایی کپی می‌شود. برای انتخاب و تنظیم کنتراست دستگاه می‌‌توانید در اکثر دستگاه‌‌ها از منوی موجود روی دستگاه استفاده کنید.

دلیل بی کیفیت بودن کپی

۶- تنظیم نبودن روشنایی و تاریکی دستگاه

از دیگر دلایل بی‌کیفیت بودن کپی می‌‌توان به تنظیم نبودن تاریکی و روشنایی فتوکپی اشاره کرد. در حالی که تنظیم بودن تاریکی و روشنایی دستگاه کپی نقش بسیار زیادی در داشتن یک کپی با کیفیت دارد. برای این که بتوانید به تنظیم تاریکی و روشنایی دستگاه اقدام کنید، می‌‌توانید از مقیاسی که روی صفحه نمایش و یا پیکانی که روی صفحه کلید دستگاه وجود دارد استفاده کنید.

۷- بهم ریختن تنظیمات دستگاه کپی

در بسیاری از مواقع عدم تنظیم درست دستگاه می‌‌تواند سبب به وجود آمدن کپی‌‌های کمرنگ و یا پررنگ شود. در صورتی که کپی‌‌های شما روشن‌‌تر و یا تیره‌‌تر از حد معمول است، برای برطرف کردن این مشکل بهترین راه و اولین راهکار برگردان تنظیمات دستگاه به تنظیمات اولیه و یا حالت کارخانه است که به احتمال زیاد می‌‌تواند بی‌کیفیت بودن کپی را برطرف کند. اما اگر بی‌کیفیت بودن و کم‌رنگ بودن کپی با تغییر تنظیمات درست نشد، در این صورت باید به بررسی تنظیمات وضوح کپی، کثیفی سطح بخش LSU، وجود مشکل در تونر، کارتریج تونر و یا حتی کاغذ مناسب پرداخت که احتمال دارد اینها از جمله دلایل بی‌کیفیت بودن کپی باشند.

۸- مشکلات مربوط به کارتریج

مشکلات کارتریج می‌‌تواند دلایل مختلفی مانند خرابی و شکستن کارتریج یا تمام شدن تونر آن داشته باشد. اگر کارتریج به هر دلیلی خراب و یا با مشکل مواجه شود، سبب می‌‌شود که تونر ریزی به‌صورت درست و صحیح انجام نشده و در نتیجه به بی‌کیفیت بودن کپی منجر شود. البته تمام شدن و یا کم شدن تونر هم می‌‌تواند از دلایلی باشد، که کیفیت کپی را پایین می‌‌آورد. برای رفع مشکل کپی بی‌کیفیت که به دلیل خرابی کارتریج به وجود می‌آید، بهتر است به تعویض کارتریج دستگاه کپی اقدام کنید و در اسرع وقت آن را تعویض نماید.

 

خرید پرینترهای اچ پی

 

همچنین جهت خرید انواع کارتریج، مناسب با پرینتر خود، به فروشگاه اینترنتی پرینت فید مراجعه کنید:

خرید کارتریج لیزری و کارتریج جوهری در پرینت فید
پرینت فید با دارا بودن انواع کارتریج لیزری و کارتریج جوهری با کیفیت، تجربه‌ای لذت‌بخش را برای شما خلق می‌کند. شما می‌توانید برای خرید کارتریج اچ پی، کارتریج کانن، کارتریج سامسونگ و... همراه با کیفیت بالا؛ تضمین بهترین قیمت و ۶ ما ضمانت، به لینک زیر مراجعه کنید:
خرید کارتریج


نویسنده :

استفاده از مطالب سایت پرینت فید فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به پرینت فید است.
>
مشترک شدن در خبرنامه ما

مشترک شدن در خبرنامه ما

با عضویت در خبرنامه پرینت فید، اولین نفری باشید که مقالات تخصصی ما را دریافت می کنید.

تبریک! با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.