به "بلاگ پرینت فید" خوش آمدید    |   سفارش آنلاین کارتریج
امروز شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹

نحوه نگهداری از کارتریج

یکی از مهم‌ترین اجزای پرینتر، مخزن تامین رنگ یعنی کارتریج است که از اساسی‌ترین ملزومات مصرفی این دستگاه به حساب می‌آید. کمبود و یا نبود کارتریج فرایند چاپ را دچار مشکل کرده و ممکن است پرینتر را دچار اختلال کند. از این رو نگهداری از کارتریج برای ادامه کار پرینتر بسیاری ضروری است.

کارتریج چیست؟

کارتریج محفظ‌ه­ای است که تونر درون آن قرار دارد و منبع تامین رنگ در انواع دستگاه‌­های کپی و پرینتر است. به این ماده در پرینترهای جوهر افشان، جوهر و در پرینتر­های لیزری پودر یا تونر گفته می‌شود.

در پرینترهای جوهرافشان منافذ ریزی که در هد وجود دارند، قطرات ریز جوهر را روی کاغذ می‌پاشند و موجب ایجاد تصاویر سیاه و سفید و یا رنگی در کاغذ می­‌شوند. در پرینترهای لیزری فرایند چاپ به وسیله پودر و درام کارتریج انجام می‌شود. هد و درام هر دو در کارتریج­‌های جوهری و لیزری وظیفه انتقال اطلاعات و چاپ آنها روی کاغذ را دارند.

کارتریج جوهری دارای چند بخش مانند مخزن جوهر، یک تراشه و اتصال الکترونیکی برای ارتباط با دستگاه چاپ است.

نحوه نگهداری از کارتریج

کارتریج تونر قطعه­‌ای مصرفی در چاپگرهای لیزری است که داخل آن از پودر تونر پر می‌شود. مواد تشکیل دهنده تونر مخلوطی از ذرات پلاستیک، کربن و افزودنی­‌های رنگی و سیاه است که موجب ایجاد تصویری حقیقی روی کاغذ می­‌شود. پودر تونر با استفاده از یک درام الکترواستاتیکی و ذوب شدن روی کاغذ، به وسیله غلطک­‌هایی حرارتی در فرآیند کپی و چاپ روی کاغذ منتقل می‌شود.

کارتریج‌­های تونری خود به چند دسته دیگر تقسیم می­‌شوند که از جمله آن می­‌توان به کارتریج تونر مغناطیسی، کارتریج تونر غیر مغناطیسی تک رنگ، کارتریج تونر غیر مغناطیسی رنگی تک راه، کارتریج تونر غیر مغناطیسی رنگی چرخ و فلکی و غیره … اشاره کرد. البته این طبقه بندی تنها مختص یک توع کاتریج است و برخی از آنها بسیار گسترده­‌تر هستند.

چگونگی نگهداری از کارتریج

عملکرد و مواد درون انواع کارتریج‌ها تا حد زیادی با یکدیگر متفاوت است. اگر با این تفاوت‌ها آشنا نباشیم ممکن است آسیب‌هایی جدی به پرینتر و مخزن رنگ وارد کنیم. در ادامه این مطلب شما را با طریقه نگهداری از کارتریج جوهری وکارتریج لیزری آشنا خواهیم کرد.

نحوه نگهداری از کارتریج

نحوه نگهداری از کارتریج جوهری

نکته اول در نگهداری کارتریج جوهرافشان این است که چنانچه جوهر کارتریج در حال اتمام باشد و به آن رسیدگی نشود، در این صورت احتمال دارد، کارتریج به سرعت خشک شود و دیگر قابل پر کردن و به عبارتی شارژ کردن نباشد، که در این صورت هزینه کاربر دو برابر می­شود. پس بهتر است ابتدا میزان کارتریج را در نظر بگیرید و از هزینه­های بیشتر پیش­گیری کنید.

در پرینتر‌های جوهرافشان این جوهر است که عمل چاپ را انجام می­دهد، از این رو هد کارتریج همیشه مقداری جوهر را در درون روزنه­های خود نگه می­دارد. در صورت استفاده نکردن از دستگاه، این جوهر خشک شده و سبب می­شود که روزنه­های کارتریج مسدود شود. از این رو، برای حفظ و نگهداری از هد باید همیشه درون کارتریج جوهر باشد.

نحوه نگهداری از کارتریج

اگر از دستگاه پرینتر خود را استفاده نمی‌کنید و چاپگر شما دارای مخزن نیست، در این صورت بهتر است کارتریج خود را در یخچال نگهداری کنید. شارژ کردن به موقع کارتریج مانع از خشک شدن و خرابی آن می­شود.

هیچ وقت کارتریج را در جای گرم نگهداری نکنید، چرا که انبساط هوا درون کارتریج باعث ایجاد نشتی در آن می­شود. اگر از مخزن استفاده می­کنید باید بدانید در اثر کارکرد کارتریج، سر هد مقادیری جوهر انباشته می­شود، از این رو، برای بالابردن کیفیت چاپ توصیه می­شود هر ماه یک بار و یا بعد از هر ۱۰۰ برگ چاپ سر هد را روی یک دستمال مرطوب قرار دهید تا جوهرهای باقیمانده پاک شوند.

در زمان جا زدن کارتریج در کیت درون دستگاه بسیار مراقب باشید که به سوزن­های داخل چاپگر و تراشه طلایی رنگ روی کارتریج آسیب وارد نشود. چرا که در صورت مراقب نبودن ممکن است سبب پاره شدن مدارها و قطع ارتباط چاپگر و کارتریج شود.

نحوه نگهداری از کارتریج

نحوه نگهداری از تونر کارتریج

چنانچه به مدت طولانی از پرینتر لیزری استفاده شود، کارتریج تونر داخل پرینتر فرسوده می‌شود که این وضعیت باعث ایجاد پس زمینه­ای تاریک در چاپ و کپی کاغذ می­شود و بر خروجی کار تاثیر منفی خواهد داشت. علاوه بر این احتمال خراشیده شدن سطح کارتریج تونر در زمان استفاده هم وجود دارد، که گاهی کاربر متوجه آن می­شود. خراشیده شدن سطح کارتریج تونر روی عمر مفید کارتریج تاثیر منفی می­گذارد. برای نگهداری از کارتریج تونری لازم است به نکاتی که در ادامه بیان می‌شود، توجه داشته باشیم.

نحوه نگهداری از کارتریج

۱- تخلیه مخزن تونر

یکی از مهم­ترین نکات در نگهداری کارتریج تونری تخلیه به موقع مخزن تونر و خالی کردن ضایعاتی است که به وسیله بلید در آن جمع می­شود. این تمیز کردن به موقع و مراقبت­های روزانه سبب می­شود که ذرات کوچک تونر به آن آسیب وارد نکند.

نحوه نگهداری از کارتریج

۲- دقت در انتخاب کاغذ

در نظر عده‌ای استفاده از کاغذ در طول عمر کارتریج تاثیری ندارد، اما باید گفت که استفاده از کاغذهای نامناسب نیز می­تواند مشکلات زیادی را برای کارتریج ایجاد کند. قبل از خرید کاغذ به برچسب روی کاغذ دقت کنید، ممکن است استفاده از کاغذ نامناسب در کوتاه مدت برای نگهداری کارتریج تاثیری نداشته باشد، اما در بلند مدت می­تواند روی کارتریج و کیفیت چاپ تاثیر منفی بگذارد.

پیشنهاد مطالعه

۳- نصب درست کارتریج تونری

زمانی که می­خواهید کارتریج را روی دستگاه خود نصب کنید، نکات ایمنی و محافظتی را رعایت کنید و براساس دستورالعمل مشخص شده در دفترچه راهنمای دستگاه اقدام کنید. با این حال توصیه می­شود، برای نصب صحیح و درست کارتریج از افراد متخصص استفاده کنید. اما اگر می­خواهید خودتان به نصب کارتریج تونری اقدام کنید در این صورت بایستی بدنه بیرونی دستگاه را به آرامی باز کنید و سپس کارتریج را به دقت بیرون بیاورید. برای پوشاندن سطح تونر در طول نصب می­توانید از یک تکه پارچه نرم و تمیز استفاده کنید، که به این صورت از آسیب وارد شدن بر کارتریج در زمان تعویض جلوگیری شود.

نحوه نگهداری از کارتریج

۴- اجتناب از برخورد رطوبت به تونر کارتریج

چنانچه اگر کارتریج پرینترهای لیزری در تماس رطوبت قرار گیرد، سبب آسیب پذیری تونر درون آنها شده و در این زمان پودر درون کارتریج گوله شده و بعد از گذشت زمان مانند سنگ خشک می­شود. این امر سبب می­شود تا قطعه­های داخلی کارتریج از قبیل چرخ دنده­ها، اتصالات، فوم رول، مگنت و در آخر درام از حرکت  باز ایستد و قفل کنند.

نحوه نگهداری از کارتریج

۵- استفاده بیش از حد

استفاده بیش از حد عامل دیگری است که می­تواند سبب ایجاد آسیب برای قطعات مختلف دستگاه چاپ شود، همان طور که می­دانیم برای کارتریج­ها و به ویژه بلید، تعداد مشخصی چاپ در ماه تعیین شده است که در صورت عدم توجه به تعداد چاپ­ها و استفاده بیش از حد ظرفیت دستگاه، موجب می­شود که قطعاتی مانند پد، پیکاپ، کاغذکش، درام کارتریج و غیره خراب شوند.

نحوه نگهداری از کارتریج

 جمع بندی

کارتریج از جمله قطعاتی است که در داخل دستگاه‌های چاپ استفاده می‌شود و براساس نوع دستگاه­های چاپ به دو نوع کلی کارتریج‌های جوهرافشان و کارتریج‌های تونری در پرینترهای لیزری تقسیم می­شوند. وظیفه و عملکرد هر دو نوع کارتریج اگر چه یکی است، ولی با این حال به دلیل مواد مصرفی و تکنولوژی به‌کار رفته در آن، با یکدیگر فرق می‌کنند. از این رو، برای نگهداری کارتریج باید به نوع آن و موادی که مصرف می‌کند، توجه کرد و بر این اساس، به نگهداری کارتریج پرداخت.

نحوه نگهداری از کارتریج

 

خرید کارتریج لیزری و کارتریج جوهری در پرینت فید
پرینت فید با دارا بودن انواع کارتریج لیزری و کارتریج جوهری با کیفیت، تجربه‌ای لذت‌بخش را برای شما خلق می‌کند. شما می‌توانید برای خرید کارتریج اچ پی، کارتریج کانن، کارتریج سامسونگ و... همراه با کیفیت بالا؛ تضمین بهترین قیمت و ۶ ما ضمانت، به لینک زیر مراجعه کنید:
خرید کارتریج

 

منبع:

techopedia.com

computer.howstuffworks.com


نویسنده :

استفاده از مطالب سایت پرینت فید فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به پرینت فید است.
>
مشترک شدن در خبرنامه ما

مشترک شدن در خبرنامه ما

با عضویت در خبرنامه پرینت فید، اولین نفری باشید که مقالات تخصصی ما را دریافت می کنید.

تبریک! با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.