به "بلاگ پرینت فید" خوش آمدید    |   سفارش آنلاین کارتریج
امروز چهارشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۸

مشکلات رایج درام

دستگاه‌‌های کپی و پرینترها از اجزای مختلفی تشکیل شده‌‌اند. یکی از مهم‌‌ترین و اصلی‌‌ترین اجزای دستگاه کپی و پرینتر، کارتریج که درام هم از بخش‌های اصلی کارتریح محسوب می‌شود. می‌‌توان گفت که درام عضوی حیاتی در کارتریج به شمار می‌‌رود و برای عملکرد درست و صحیح دستگاه ضروری است.

با این که درام از اهمیت بسیار بالایی در کارتریج برخوردار است، ولی ممکن است مانند سایر اجزاء با مشکلات و ایرادهایی روبرو شود که مانع از عملکرد درست و صحیح آن شود. در بسیاری از مواقع که دستگاه کپی و پرینتر به مشکل برمی‌‌خورند، یکی از دلایل آن می‌‌تواند مربوط به مشکلات درام باشد.

درام چیست؟

درام کارتریج به شکل میله‌‌ای استوانه‌‌ای طراحی شده است که در واقع عملکرد اصلی آن، انتقال تصویر روی کاغذ است. در واقع فرآیند اصلی چاپ با استفاده از درام انجام می‌‌شود. درام دارای سطح براق و رسانای نور بوده و در آن الکتریسیته ساکن ایجاد می‌‌شود. نقش دستگاه درام انتقال تصویر روی کاغذ برای تولید و چاپ نهایی است. درام دستگاه کپی از سلنیوم و یا مواد دارای حساسیت بالا به نور پوشیده شده است که رسانای الکتریسیته هستند.

حساسیت نوری درام و خاصیت رسانایی الکتریکی آن اساس و پایه کار این قطعه را تشکیل می‌‌دهد و نحوه کار درام به این صورت است که پیش از خواندن تصویر موردنظر، توسط دستگاه اطلاعات به سطح درام منتقل می‌‌شود و درام که دارای بار الکتریکی مثبت است، بار الکتریکی قسمت‌های مشخص شده تصویر توسط لیزر را تغییر داده و بدین گونه، تونر شارژ را در آن قسمت‌ها جذب می‌کند.

پس از گرم شدن سطح کاغذ، تونر شارژ که به صورت پودر از کارتریج روی درام قرار گرفته است، روی سطح کاغذ ذوب شده و به سطح کاغذ می‌چسبد. پس از آن، تونر چسبیده به سطح درام توسط فوم رول تمیز می‌شود.

روش‌های نگهداری از کارتریج
یکی از مهم‌ترین اجزای پرینتر، مخزن تامین رنگ یعنی کارتریج است که از اساسی‌ترین ملزومات مصرفی این دستگاه به حساب می‌آید. کمبود و یا نبود کارتریج فرایند چاپ را دچار مشکل کرده و ممکن است پرینتر را دچار اختلال کند. از این رو نگهداری از کارتریج برای ادامه کار پرینتر بسیاری ضروری است.

مشکلات رایج درام

مشکلات رایج دارم که بیشتر مواقع بسیاری از افراد را درگیر خود می‌‌کند، عبارتند از:

۱- خراش برداشتن و آسیب دیدن درام

یکی از رایج‌‌ترین مشکلات درام، خراش برداشتن و یا آسیب دیدن آن است. چرا که بین سطح کاغذ و سطح درام فاصله بسیار کمی وجود دارد. این در حالی است که درام‌‌ها نسبت به خراش و یا آسیب حساس هستند و علامت‌‌هایی دائمی در هر نسخه چاپ می‌‌کند. از این رو، باید مراقب باشید تا اشیایی آسیب‌رسان وارد دستگاه نشوند. برای مثال گاهی به صورت ناخواسته و یا از روی سهل انگاری ممکن است، کاغذی دارای منگه و یا سنجاق باشد، که همین امر سبب آسیب دیدن و خراش برداشتن درام دستگاه می‌شود. از این رو، باید قبل از این که کاغذ را درون دستگاه قرار دهید، آن را به دقت بررسی کرده و از تمیز و سالم بودن آن مطمئن شوید. به ویژه باید چک کنید که کاغذ دارای منگنه و یا سوزن و غیره نباشد. چرا که، خراشیده شدن درام منجر به ظاهر شدن خطوط ناخواسته و نا به هنجار در کاغذ چاپ شده توسط پرینتر می‌‌شود.

۲- از دست دادن قابلیت مقاومت در برابر شارژ

با توجه به این که برای انجام کار کپی و کارکرد صحیح درام لازم است، که تونر روی درام بچسبد، ولی با این حال، گاهی این مشکل به وجود ‌‌آید، که تونر به درام نمی‌چسبد. لذا می‌‌توان گفت که یکی دیگر از مشکلات درام عدم مقاومت درام در برابر شارژ است. اگر درام توانایی خود برای نگهداری و یا مقاومت در برابر شارژ را از دست بدهد، در این صورت این عدم توانایی سبب می‌‌شود که تونر قادر به چسبیدن به درام نباشد. چرا که اگر تونر به درام به صورت الکتروستاتیکی نچسبد، در این صورت روند کپی و یا پرینتر انجام نخواهد شد.

وقتی که درام مقاومت خود را در برابر شارژ از دست بدهد، به این معنی است که عمر مفید درام رو به اتمام است و باید به آن توجه کرد و در صورت نیاز، اقدام به تعویض درام دستگاه کنید. چرا که با کاستن قدرت درام برای جذب تونر، سبب می‌‌شود، که مرز بین مناطق شارژ شده و شارژ نشده کم رنگ شود و این امر خود را به صورت کپی با حاشیه‌‌های تار و مناطقی با رنگ خاکستری و یا جای سیاه نشان می‌‌دهد.

مشکلات رایج درام

۳-  جذب گرد و غبار توسط درام

یکی دیگر از مشکلات درام جذب گرد و غبار به وسیله آن است. جذب گرد و غبار در درام‌‌هایی که کثیف و فرسوده شده‌‌اند ایجاد می‌‌شود که در این صورت ذرات گرد و غبار تونر اضافی را به صفحات انتقال می‌دهد و مانع از انتقال درست تونر می‌‌شوند. درنهایت کیفیت چاپ متزلزل شده و در نتیجه چاپ و کپی مطلوب به دست نمی‌یاید. برای این که تا حدودی از به وجود آمدن این مشکل درام جلوگیری کنید، توصیه می شود، که به صورت منظم و دوره‌‌ای اقدام به تمیز کردن درام دستگاه کپی و پرینتر کنید.

۴- نمایش پیغام «درام را تعویض کنید»

از دیگر مشکلات مربوط به درام که بسیاری از افراد ممکن است با آن مواجه شوند، نمایش پیغام درام برادر را تعویض کنید (Replace Brother Drum) است. مشکل (درام را عوض کنید) از جمله مشکلاتی است که برای اغلب افرادی که از پرینتر استفاده می‌‌کنند، به وجود می‌‌آید. یکی از اقلامی که در پرینترهای لیزری مورد استفاده قرار می‌‌گیرد، یونیت درام است که باید مورد تعمیر و نگهداری قرار بگیرد، ولی با این حال گاهی نیاز به تعویض دارد.

۵- تعویض درام در زمان تعویض کارتریج

در بسیاری از مواقع با وجود این که درام دستگاه نو است، ولی با این وجود به دلیل این که می‌‌خواهید به شارژ اولیه کارتریج اقدام کنید، باید درام را هم تعویض کنید. چرا که تونر و تمام قطعات در کارتریج اصلی، اورجینال هستند. علاوه بر این، دلیل تعویض درام در زمان شارژ کارتریج، مربوط به پودر مورد استفاده است. در بسیاری از مواقع وقتی که کارتریج را شارژ می‌‌کنید، پودری که در تمام مراکز شارژ استفاده می‌‌شود، تقلبی است و با درام کارتریج سازگار نیست. به همین دلیل کیفیت چاپ و کپی را بسیار کاهش می‌‌دهد. از این رو، باید با شارژ کارتریج به تعویض درام پرداخت.

مشکلات رایج درام

۶- تکرار نقطه‌‌هایی روی صفحه به صورت یک نوار افقی

تکرار این گونه نقطه‌‌ها روی کاغذ هم از دیگر علائم و نشانه‌‌های خرابی درام دستگاه است که می تواند به دلیل ایجاد آسیب و یا خراش در سطح درام به وجود آید.

مشکلاتی که برای دستگاه کپی، پرینتر و یا کارتریج ایجاد می‌شود، باید توسط یک متخصص در همین زمینه بررسی شود. اینها مواردی نیست که خودتان قادر به رفع آنها باشید. سامانه آچارباز با داشتن متخصصانی در زمینه تعمیر ماشین‌های اداری، در هر زمانی که شما درخواست تعمیر دستگاه خود را ثبت کنید، آماده خدمت‌رسانی به شما خواهد بود.

تعمیر و شارژ کارتریج در محل

اگر هم کارتریج پرینتر شما قابل تعمیر نیست و باید آن را تعویض کنید، سایت پرینت فید با داشتن مجموعه کاملی از کارتریج‌های باکیفیت، بهترین گزینه برایتان است.

خرید انواع کارتریج لیزری و جوهری پرینتر در پرینت فید
جهت خرید انواع کارتریج لیزری و جوهری با کیفیت، می‌توانید به فروشگاه اینترنتی پرینت فید مراجعه کنید. پرینت‌فید با بیش از ۵۰۰ مدل کارتریج اصل و طرح با کیفیت بالا؛ با تضمین بهترین قیمت و اعطای اعتبار خرید، تجربه‌ای لذتبخش برای شما خلق می‌کند. همین حالا خرید کنید.


نویسنده :

4
دیدگاه بگذارید

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
ندا ایزدیسمیرا طلوعیرضا Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
رضا
Guest
رضا

سلام

من متوجه نشدم. الان کارتریج من کمرنگ چاپ میکنه، ایراد از درام کارتریجه یا شارژ کارتیج تموم شده؟

ندا ایزدی

سلام

کمرنگ چاپ شدن اسناد، به دلیل به پایان رسیدن کارتریج پرینتر است. بهتر است یا آن را شارژ کنید و یا کارتریج جدید خریداری کنید.

برای خرید کارتریج به سامانه پرینت فید مراجعه کنید.

https://printfeed.org

برای شارژ کارتریج در محل، به سامانه آچارباز مراجعه کنید:

https://a4baz.com/cartridge-service

سمیرا طلوعی
Guest
سمیرا طلوعی

مدت یه ساله پرینترم خاموش بوده و کار نکردم باهاش. روشنش کنم و استفاده کنم یا باید قبلش سرویس خاصی انجام شه؟

ندا ایزدی

سلام

بله بهتر است پرینتر خود را یک بار جنرال سرویس کنید. شما می توانید برای ثبت درخواست جنرال سرویس پرینتر، به سامانه آچارباز مراجعه کنید.

https://a4baz.com/printer-service

استفاده از مطالب سایت پرینت فید فقط برای مقاصد غیر تجاری و با ذکر منبع بلامانع است. کلیه حقوق سایت متعلق به پرینت فید است.
مشترک شدن در خبرنامه ما

مشترک شدن در خبرنامه ما

با عضویت در خبرنامه پرینت فید، اولین نفری باشید که مقالات تخصصی ما را دریافت می کنید.

تبریک! با موفقیت در خبرنامه عضو شدید.